Hele EU nå må innse at stoffet paratertbutylfenol er skadelig for miljøet, mener Miljødirektoratet.
– Vi foreslår å klassifisere stoffet som miljøfarlig. Nå er forslaget på internasjonal høring, forteller avdelingsdirektør Marit Kjeldby.
Flere alkylfenoler er allerede forbudt. Paratertbutylfenol tilhører denne stoffgruppen, som mistenkes for å være hormonforstyrrende i miljøet. Ifølge Miljødirektoratet er det skadelig for reproduksjon, det kan gi alvorlige øyeskader og det er hudirriterende.
– Vi har avdekket mistanke om at paratertbutylfenol er hormonforstyrrende i miljøet.
Laboratorieundersøkelser har blant annet vist at stoffet kan feminisere hannfisk, forteller Kjeldby.
Fisken som ble testet, vokste saktere, utviklingen av mannlige kjønnsorganer gikk tregere, noen hannfisk hadde anlegg til rogn i stedet for melke, og det ble klekket forholdsvis færre hannfisk. Nå arbeider tyske myndigheter videre med stoffet under kjemikalieregelverket Reach for å klarlegge behovet for ytterligere tiltak, og hente mer informasjon fra industrien om stoffets hormonforstyrrende egenskaper.
I EU-landene brukes det noen titusener tonn paratertbutylfenol årlig – i lim, tetningsmidler, maling, tynnere og malingfjernere. Også i produkter som norske malere bruker, finnes stoffet.
– Hittil har industriens merking vært veldig varierende. Felles krav vil sørge for korrekt kommunikasjon av farene ved stoffet og informasjon om hvordan det skal håndteres, sier Marit Kjeldby.