Det lærlingene ikke lærer i bedrift - det lærer de her

Det er lenge siden disse to gikk i lære - til venstre den nye opplæringskonsulenten Gudmund Grøntjernet og til høyre faglig leder av Maler- og Byggtapetsermestrenes Opplæringskontor, Jan Nesbak

I disse dager begynner 9 lærlinger i bedrift på det helt nye kurset som Maler- og Byggtapetsermestrenes Opplæringskontor i Oslo nå skal teste.
- Dette er lærlinger som er inne i sitt siste år før de til sommeren skal opp til svenneprøven, forteller opplæringskonsulent Gudmund Grøntjernet til MALEREN.

Tekst og foto: Terje Lunde • terje@skarland.no

- Lærlinger som følger ”94-reformen” hadde tilleggskurs som en del av opplæringspakken. Men lærlingene som følger ”Kunnskapsløftet” har ikke et slikt tilbud. Det ønsket Maler- og Byggtapetsermestrenes Opplæringskontor i Oslo å gjøre noe med. Nå har vi satt sammen et 2 ukers suppleringskurs og det skal vi teste ut nå, forteller faglig leder av Opplæringskontoret, malermester Jan Nesbak i forbindelse med åpningen av et nyrestaurert og oppgradert kurslokale på Fossum Lærlingesenter ved Stovner.

Fleksibelt og enkelt
- Her i dette kurslokalet har vi 9 arbeidsplasser hvor elevene både kan skaffe seg grunndata på sine egne PC-skjermer - f.eks FTV, underlagskontroll, HMS og materialtekniske informasjoner. Og så kan de, bare noen meter borte øve inn nye teknikker, teste ut alternativt verktøy, prøve nye maling og lakker, gipsplatebehandling og teste overmalbare produkter. Ja - her kan de kombinere teori og praksis i et ”tett” faglig miljø, understreker Grøn­tjernet.
- Vi har bygget 9 ”båser” med vegger og gulv, hvor det bl.a. er lagt inn sluk i gulvene slik at lærlingene kan trene på våtrom. Gipsveggene kan også lett ”brettes sammen”, kastes og erstattes av nye. Hver bås har også justerbare hengsler for montering av vinduer og dører, forteller Grøntjernet og gleder seg stort til å komme i gang. 

Et kurssenter for mange

– Vårt mål er å gi alle malerlærlingene i Oslo og Akershus et kurstilbud slik at de både blir mer motivert til å ta svenneprøven og at de kan bidra til å presentere malerfaget i sine ungdomskretser, sier Jan Nesbak som også forteller at kurslokalene skal brukes til ”voksenopplæring”.

– Vi planlegger flere kurs innen dekorasjonsmaling og vi har på timeplanen et kurs for VG1 lærere i februar neste år. Dessuten kommer MLF til å bruke lokalene i forbindelse med spesialarrangementer - bl.a. opptak av reklamefilmer, forteller han.

På spørsmål om leverandørreklame bekrefter han at de selvsagt følger lover og regler for håndverkeropp­læringen, men at de med takk, har blitt sponset med testverktøy fra en leverandør.

– Vi vil, i tillegg til egne krefter også bruke material- og verktøyspesialister i undervisningen. Men disse er faglærere - ikke representanter for noe firma, avslutter Jan Nesbak.





(09.12.2009)