Malermesterne har en samfunnsoppgave

Daglig leder i IFI - Informasjonskontoret for farger og interiør, Bjørg Owren (t.v.) og informasjonskonsulent Åshild Nyhus Tyssen. IFI flyttet i 2008 fra Oslo Sentrum til en idyllisk gammel trebygning på Hamang Terrasse i Sandvika.

- Vårt mål er, med alle midler, å informere private hus- og hytteeiere om hvor viktig det er å ta vare på bygningsverdiene. Mangelfullt og dårlig utført vedlikehold reduserer ikke bare bygningenes tekniske standard - de reduserer også verdiene, sier daglig leder i IFI - Informasjonskontoret for farger og interiør, Bjørg Owren i et intervju med MALEREN.
- Og nå må malermesterne rundt om i landet ”se sin besøkelsestid”, legger hun til.

Tekst og foto: Terje Lunde terje@skarland.no

- Oppdatert statistikk viser at hus og hytter ble pusset opp og vedlikeholdt for nesten 50 milliarder kroner i 2009. Prognosene viser at det vil bli brukt omtrent like mye penger på privatmarkedet dette året. 50 milliarder kroner er mange penger og nå håper vi at malermesterne vil bli mer aktive på privatmarkedet. I samarbeid med MLF skal vi derfor i tiden fremover øke fokus på fordelene ved å få vedlikeholdet utført av en dyktig håndverker, forteller Owren til MALEREN.

Markedsplassen er der
- Men hvor er malermesterne? I dag har 90 % av den norske befolkning tilgang på nett og flere og flere finner den informasjon de ønsker på nettet. Men der er ikke malermesterne - i hvert fall ikke så mange - og hjemmesidene deres er mangelfulle og dessverre ofte svært lite brukervennlige, sier Owren engasjert.
- Vi er 8 ansatte her i IFI som motiverer og inspirere til økt forbrukerinteresse for vedlikehold, oppussing og fornying. Det gjør vi gjennom vårt nettsted www.ifi.no, gjennom egne tidsskrifter, gjennom dagspresse og ukepresse og gjennom spesialartikler i lokalpresse. Vi er liksom første trinnet. Når forbrukeren blir engasjert søker han/hun ofte hjelp til å få svar på håndverktekniske spørsmål. Og det er her at malermesterne må bli flinkere til å utnytte det konkurransefortrinnet de har, påpeker hun.
- De må være på nettet. Ikke bare med en ”flat informasjonsside”, men en hjemmeside som gir den potensielle kunden ”drahjelp”. Ved f.eks. å vise bilder på utført arbeid, med enkle beskrivelser, referanselister og prisantydninger har man kommet et stykke på vei. Tilbyr man også befaring og arbeidsbeskrivelse ”rykker man frem i køen”. Men dessverre svært få av landets 450 malermestere tilknyttet MLF er der, påpeker Owren og bekrefter overfor MALEREN at de i tiden fremover kommer til å utvide sin referanseliste over dyktige malermestere rundt om i landet.

Fra gjør det selv til proffhjelp
- Mange tror at IFI har hatt som målsetting å få ”Hvermansen” til å finne frem malerpenselen og ta malerarbeidet selv. Nei - det er ikke riktig. Vi har i alle år motivert privatmarkedet til å tenke fornyelse og vedlikehold av private hjem og hytter. Å male sitt eget hus og sin egen hytte er like tradisjonelt som ”ribbe til jul”, men med økt velstand og økt interesse for å ta vare på verdiene har privatmarkedet økt fra 30 - 35 milliarder kroner årlig til nesten 50 milliarder siste år. Flere og flere ønsker nå å få arbeidet utført av andre og ettersom de organiserte malermesterne ikke er tilstede på markedsplassen fikk vi, som alle kjenner til, en uventet sterk oppblomstring av utenlandske aktører og medfølgende økning av svart arbeid de siste 5 - 6 årene, legger hun til.
Markedskommunikasjon
- Malermesterne kan maler­faget og de vet hvordan et malerarbeid skal utføres for å gi det beste resultatet - ikke bare på kortsikt - men også lang sikt. Det er akkurat der mange forbrukere feilberegner kvalitet og pris. Og det må vi og malermesterne bli flinkere til å fortelle de ­hundretusen hus- og hytte­eiere som planlegger oppussing, fornyelse og vedlikehold i år. Og det skal vi gjøre i samarbeid med MLF, med laugene og med den enkelte malermester i tiden fremover.
- Vi skal synliggjøre malermesteren og de kvalitets­verdiene han/hun står for. Så skal vi forsøke, gjennom MLF, å hjelpe malermesteren til å bli flinkere til å lage hjemmesider, info. materiell, DM og andre kontaktskapende aktiviteter som er tilpasset privatmarkedet. De mange fordelene privat­markedet har ved å bruke en MLF-mester, f.eks. garantiordningene, skal fokuseres. Men det viktigste arbeidet, å få malermesteren interessert og engasjert må MLF selv stå for , sier Bjørg Owren som er meget godt kjent i maler­miljøet i Norge.

Ta markedet tilbake
- Malermesterne må ta et mer aktivt markedsgrep. De må faktisk gjøre som utenlandske aktører gjorde - de gikk fra dør til dør og tilbød sine tjenester. De kom, tross store språkproblemer, i nærkontakt med markedet. Det var noe nytt for familien Hansen - og de lot seg ”forføre”, sier Owren og tar frem noen blanke ark og skisserer opp hvor ”grensene skal gå” mellom det arbeidet MLF må stå for og der hvor IFI kan være en aktiv prosesspartner.
- Selvsagt vil fortsatt mange forbrukere som er kommet i ”oppussingsmodus” gå til faghandelen for å få råd og veiledning. Men det er først ved en befaring, ved et besøk, at det kan gis en fullverdig oversikt over hva som må gjøres fra grunnarbeid til toppstrøk for å få det ønskede sluttproduktet. Og den beste til det er malermesteren, avslutter Bjørg Owren fra IFI.

Markedskommunikasjon


IFI har mange ulike markedsverktøy. Det viktigste er nettstedet www.IFI.no som oppdateres hver dag og som har over 100.000 kontaktsøk hver måned. Her finner man ”alt” fra fargeveiledning til nytt på interiørfronten. Nettstedet er tidligere detaljert presentert i MALEREN.


IFI utgir også INSPIRASJON - et 100 siders blad fylt med tips og råd til alle som søker informasjon om nybygg og oppussing på privatmarkedet. Bladet distribueres gratis, har et opplag på 300.000 og kommer 2 ganger pr. år. I ­tillegg kommer fagbladet for alle som jobber med farger og interiør FARGEMAGASINET. Dette leses også av interesserte i privatmarkedet.


IFI er også sterkt engasjert i dagspresse, ukepresse og lokalpresse med artikler og bilder rettet mot privatmarkedet. Dessuten arranger IFI kurs, konferanser og fagtreff for ­stylister og interiørskribenter.






(16.02.2010)