Nordnorske mestere ber om flere gryteklare prosjekter
Nordnorske håndverksbedrifter varsler om kraftig fall i oppdrag, tomme ordrebøker og frykt for konkurser. Nå ber de Stortinget om raske tiltak for å sikre kapasitet, fagfolk og boligbygging i nord.
Nordnorske håndverksbedrifter møtte Nordlandsbenken og Tromsbenken på Stortinget onsdag 20. mai for å varsle om en stadig mer alvorlig situasjon i byggenæringen. Ifølge Bygghåndverk Norge er aktiviteten fallende, ordrebøkene tynnere og uroen økende for permitteringer og konkurser.
– Vi trenger aktivitet nå. Hvis ikke risikerer vi å miste både fagfolk, læreplasser og kapasitet som Norge kommer til å trenge i mange år fremover, uttalte representanter fra Bygghåndverk Norge og delegasjonen.
– Mange politikere ser fortsatt på bygg og anlegg som én samlet næring. Men mens store deler av anleggsmarkedet fortsatt går godt, opplever den utførende byggebransjen en svært krevende situasjon, sier direktør Robert Steen i Bygghåndverk Norge.
Tomme ordrebøker
Byggmester Magnus Blekastad i B4 Bygg AS beskrev hvordan markedet har endret seg dramatisk på kort tid.
– Vi har gått fra ordrereserver på ett år til et halvt år. Nå til høsten har vi tomme ordrebøker, sier Blekastad.
Også byggmester Aleksander Edvardsen i Stenderverket AS advarte om utviklingen.
– Tidligere kunne vi se minst et halvt år fram i tid gjennom ordrebøkene. Nå er horisonten nede i uker. Når vi begynner å se et perspektiv på to og tre måneder, så kjenner jeg på det når jeg legger meg om kveldene, sier Edvardsen.
Frykter tap av kapasitet
Kompetansen minker med rundt ti prosent i året for vår del.
Bedriftene advarer om at nedgangen kan få varige konsekvenser dersom utviklingen fortsetter.
– Kompetansen minker med rundt ti prosent i året for vår del. Vi skal gjerne bygge de boligene politikerne ønsker, men jeg skjønner ikke hvordan vi skal klare det hvis kapasiteten forsvinner nå, sier malermester Thomas Schwenke. Han frykter at næringen kan miste kapasitet som blir vanskelig å bygge opp igjen.
Ber om raske tiltak
Delegasjonen ber om flere grep for å få opp aktiviteten i byggenæringen. De viser til behovet for flere klare kommunale prosjekter, styrket kommuneøkonomi og økt vedlikehold, samt tiltak som kan utløse rehabilitering og energieffektivisering.
Må sikre at folk faktisk har mulighet til å bygge og etablere seg.
I tillegg etterlyser de sterkere støtteordninger gjennom Enova, tiltak rettet mot små og mellomstore håndverksbedrifter og en oppdeling av større offentlige kontrakter slik at lokale aktører får tilgang på oppdrag. De mener også det trengs midlertidige tiltak for å få fart på boligbyggingen i Nord-Norge.
De tok også til orde for en egen «Boligpakke Nord», der boligbygging ses i sammenheng med beredskap og samfunnssikkerhet.
– Vi kan ikke snakke om beredskap og bosetting i Nord-Norge uten samtidig å sikre at folk faktisk har mulighet til å bygge og etablere seg der, sier regionleder Bård Vegard Skogli i Byggmesterforbundet region Nord.
Reaksjoner på Stortinget
Flere stortingsrepresentanter reagerte på beskrivelsene fra næringen.
– Det var overraskende å høre hvor alvorlig situasjonen er nå, særlig hvor raskt ordrebøkene tømmes, var tilbakemeldingen fra flere representanter under møtet.
Bygghåndverk Norge understreker at møtet markerer starten på et videre politisk arbeid.
Handler om å sikre lokale håndverksbedrifter.
– Dette handler ikke bare om situasjonen akkurat nå. Det handler om å sikre at Norge fortsatt har lokale håndverksbedrifter, fagfolk og lærlinger når behovene for boligbygging, rehabilitering og beredskap øker framover, sier Steen.